Γιατί στο σχολείο μας τα παιδιά δεν παίρνουν εργασίες για το σπίτι στην Α΄ Δημοτικού;

Σε όλα τα σχολεία οι μαθητές είναι σκληρά εργαζόμενοι. Στο Neue Schule πιστεύουμε ότι ένα παιδί της Α΄ τάξης πρέπει να γυρίζει στο σπίτι, να ξαναβρίσκει τα παιχνίδια του και να περνάει ξεκούραστες ώρες, γεμάτες φαντασία, μαζί τους. Για να το πετύχουμε αυτό, έχουμε διαμορφώσει με τέτοιο τρόπο τη διδακτική μας προσέγγιση έτσι ώστε όλοι οι διδακτικοί στόχοι να επιτυγχάνονται μέσα στην τάξη. Μετατρέπουμε το μάθημα σε μια ευχάριστη διαδικασία από όπου η γνώση προκύπτει αβίαστα, βοηθώντας κάθε παιδί στις ιδιαίτερες μαθησιακές του ανάγκες. Ο σημαντικότερος όμως στόχος είναι να προστατεύσουμε τη σχέση γονέα-παιδιού. Σε αυτή την τρυφερή ηλικία είναι πολύτιμο για τα παιδιά να χτίσουν όμορφες αναμνήσεις γεμάτες χαρά και παιχνίδι με τους γονείς τους και όχι απογεύματα και Σαββατοκύριακα με εντάσεις.

Στο Νeue Schule μας ενδιαφέρει τα παιδιά να είναι ευτυχισμένα!

Στο σχολείο μας αγαπάμε τη ζωή!