Μικρό Διαδικτυακό Σχολείο για Γονείς

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Google Meet. Παρακαλούμε, συμπληρώστε τα στοιχεία σας επιλέγοντας τη συνάντηση που σας ενδιαφέρει και θα λάβετε στο email σας το σύνδεσμο σύνδεσης. Εάν έχετε ερωτήσεις για τον τρόπο σύνδεσης μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο [email protected].

Δήλωση συμμετοχής στα σεμινάρια

Μικρό Διαδικτυακό Σχολείο για Γονείς

Μαθαίνοντας τα όρια

Πραγματοποιήθηκε

Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου ’23 | 20.00 – 21.15

Εισηγήτριες: Τερέζα Μπάουμ & Βούλα Φάσσα
Κατάλληλο για γονείς με παιδιά προσχολικής ηλικίας και Δημοτικού.

Θαυμάζουμε τα παιδιά που ακολουθούν κανόνες και φαίνεται ότι εύκολα προσαρμόζονται στα όρια, ενώ ταυτόχρονα αναρωτιόμαστε γιατί  τα δικά μας παιδιά δεν φέρονται όπως “θα έπρεπε”; Αλήθεια πότε ξεκινάμε να μαθαίνουμε σε ένα παιδί τα όρια; Είναι το παιδί μας αναγκασμένο να βρει τα όριά του ή τα όρια που θέτουμε δεν έχουν σχέση με τις ανάγκες του παιδιού μας;  Το κακομαθαίνουμε ή δεν το μαθαίνουμε ό,τι χρειάζεται να γνωρίζει για να είναι η ζωή του πιο όμορφη; Θα βρούμε τις απαντήσεις μαζί στο “Μικρό Διαδικτυακό Σχολείο για γονείς” μέσα από τη ματιά και τη φιλοσοφία του Neue Schule Athen.

Το σεμινάριο είναι μία προσφορά του Neue Schule σε όλους τους γονείς.