Μικρό Διαδικτυακό Σχολείο για Γονείς

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Google Meet. Παρακαλούμε, συμπληρώστε τα στοιχεία σας επιλέγοντας τη συνάντηση που σας ενδιαφέρει και θα λάβετε στο email σας το σύνδεσμο σύνδεσης. Εάν έχετε ερωτήσεις για τον τρόπο σύνδεσης μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο [email protected].

Δήλωση συμμετοχής στα σεμινάρια

Μικρό Διαδικτυακό Σχολείο για Γονείς

Καλλιεργώντας την αυτονομία στα παιδιά

Πραγματοποιήθηκε

Δευτέρα 13 Νοεμβρίου ’23 | 20.00 – 21.15
Εισηγήτριες: Τερέζα Μπάουμ & Βούλα Φάσσα

Κατάλληλο για γονείς παιδιών έως και οκτώ ετών.

Επιθυμούμε να χτίσουμε ικανά και αυτόνομα παιδιά αλλά υπάρχει περίπτωση εμείς οι ίδιοι, άθελά μας, να γινόμαστε εμπόδιο σε αυτό. Τα παιδιά μπορούν να αποκτήσουν τόση αυτονομία όση είμαστε αποφασισμένοι να τους επιτρέψουμε να καλλιεργήσουν. Με ποιον τρόπο ξεπερνούμε τα δικά μας εμπόδια και βοηθάμε τα παιδιά μας να κατακτήσουν την αυτονομία τους και κατ’ επέκταση να καλλιεργήσουν την αυτοπεποίθηση και τον αυτοσεβασμό τους; Θα το διερευνήσουμε μαζί στο “Μικρό Διαδικτυακό Σχολείο για γονείς” μέσα από τη φιλοσοφία του Neue Schule Athen.

Το σεμινάριο είναι μία προσφορά του Neue Schule σε όλους τους γονείς.