Τα τριτάκια “ταξίδεψαν” στην Ιαπωνία

Για ένα σχολείο βαθύτατα διαπολιτισμικό σαν το δικό μας η επαφή με διαφορετικούς πολιτισμούς αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Στο πλαίσιο αυτό, τα Tριτάκια μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μέσα από ένα γερμανόφωνο πρότζεκτ τον πολιτισμό της χώρας του ανατέλλοντος ηλίου, της Ιαπωνίας, συγκρίνοντας παράλληλα στοιχεία της καθημερινής ζωής, του πολιτισμού και της φύσης της χώρας αυτής με αντίστοιχα της Γερμανίας και της Ελλάδας.

Το συναρπαστικό αυτό ταξίδι ολοκληρώθηκε με τη συνεργασία των μαθητών της Γ’ τάξης και των παιδιών του Προνηπιαγωγείου, που επίσης δούλεψαν πάνω στη θεματική της Ιαπωνίας, για την εκτέλεση ενός παραδοσιακού ιαπωνικού τραγουδιού το οποίο περιγράφει τα άνθη της κερασιάς (Sakura) που ντύνουν την Ιαπωνία αυτήν την εποχή στα ροζ.