Ο ηλεκτρισμός ως αντικείμενο πειραματισμών!

Ο ηλεκτρισμός από κομμάτι της καθημερινότητάς μας έγινε αντικείμενο πειραματισμών για την Ε΄ και Στ΄ τάξη του σχολείου μας, με τη βοήθεια του Μουσείου Πειραμάτων. Οι μαθητές μας κατασκεύασαν ηλεκτρικά κυκλώματα παράλληλα και σε σειρά, είδαν πώς λειτουργούν οι αγωγοί και οι μονωτές, μέτρησαν μπαταρίες με τη βοήθεια βολτόμετρου.

Ακόμα, παρατήρησαν τις αλληλεπιδράσεις των αντίθετα φορτισμένων ηλεκτροδίων, αισθάνθηκαν το ηλεκτρικό πεδίο με τη βοήθεια της μηχανής Wimshurst και αναμαλλιάστηκαν!

Αφού διαπίστωσαν την ύπαρξη των δυναμικών μαγνητικών γραμμών με τη βοήθεια  ραβδόμορφων και πεταλοειδών μαγνητών, κατασκευάσαμε ηλεκτρομαγνήτες και το παιχνίδι μπερδεύτηκε με τα πειράματα!

Η μαγεία της Φυσικής παραμένει ακόμα και όταν εξηγούμε τα φυσικά φαινόμενα! Μάλλον τότε μεγαλώνει ακόμα περισσότερο!