H Λήδα Βαρβαρούση στο Neue Schule Athen

44Την Τετάρτη 22 Απριλίου 2015 το Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ διοργάνωσε βιωματικό εργαστήριο Εικαστικής Επικοινωνίας με τη συγγραφέα- εικονογράφο Λήδα Βαρβαρούση για τους μαθητές του σχολείου Neue Schule Athen.

H Λήδα Βαρβαρούση παρουσίασε το βιβλίο της «Μια παρέα με καρδιά», που εξέδωσε η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα και αφηγήθηκε ζωγραφίζοντας, την ιστορία μίας παρέας που ξεκινάει να εξερευνήσει την Ευρώπη. Στη συνέχεια οι μαθητές που παρακολούθησαν το εργαστήριο ζωγράφισαν ο καθένας το έργο του. Το βιβλίο, που περιέχει CD με την αφήγηση της ιστορίας, μοιράστηκε στους μαθητές που συμμετείχαν στο εργαστήριο. Μέσω του εργαστηρίου, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με τις πολιτικές της ΕΕ με τρόπο άμεσο και προσαρμοσμένο στις ανάγκες τους.

Η Λήδα Βαρβαρούση έχει γράψει 15 παιδικά βιβλία και έχει εικονογραφήσει πάνω από 150 βιβλία. Εικονογράφησε το βιβλίο της «Γλώσσας μου» της Α’ Δημοτικού και το «Λεξικό» για τις Α’, Β’ και Γ’ δημοτικού.