Από τη Θεωρία στην Πράξη

Απολαμβάνοντας την καθημερινότητα της σχολικής τάξης

Βιωματικά Εργαστήρια για Δασκάλους και Φοιτητές Παιδαγωγικών Τμημάτων από την ομάδα του Neue Schule Athen.

Στο Neue Schule, αντιλαμβανόμαστε ότι η εκπαιδευτική διαδικασία είναι πολύ περισσότερο από μια απλή μετάδοση γνώσης. Είναι μία συνεχής αλληλεπίδραση μεταξύ δασκάλου και μαθητή, με στόχο τη δημιουργία μιας καθημερινότητας που θα είναι εμπνευσμένη, αποδοτική και απολαυστική για όλους. Με αυτήν την προοπτική και με την εναλλακτική παιδαγωγική προσέγγιση του Neue Schule σας παρουσιάζουμε τα βιωματικά εργαστήρια με τίτλο “Από τη Θεωρία στην Πράξη”.

Κατά τη διάρκεια των οκτώ συναντήσεων, που θα πραγματοποιηθούν από τις 21 Φεβρουαρίου έως τις 10 Απριλίου, οι έμπειροι δάσκαλοι του NSA θα μοιραστούν τις γνώσεις τους και θα προσφέρουν πρακτικές οδηγίες για την ανάπτυξη ενός εποικοδομητικού περιβάλλοντος στη σχολική τάξη. Οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν κάθε Τετάρτη από τις 17:30 έως τις 19:30, παρέχοντας μια ευκαιρία για εμβάθυνση στις πρακτικές πτυχές της διδασκαλίας.

Τα θέματα που θα καλυφθούν περιλαμβάνουν:

• “Χτίζοντας Σχέσεις – Αντιμετωπίζοντας Προκλήσεις με την Τερέζα Μπάουμ.
  • Ο δάσκαλος ως performer με την Έλενα Μαμασούκα.
  • “Το Στοίχημα της Α’ Τάξης” με τη Δέσποινα Κανελλοπούλου και τη Δανάη Μουτάφη.
  • “Διδάσκοντας το Μάθημα της Γλώσσας” με την Παναγιώτα Δεληγιάννη.
  • Διδάσκοντας τις Φυσικές επιστήμες με την Αλεξάνδρα Σύρρου.
  • “Προετοιμάζοντας Μία Επίσκεψη και Όχι Μόνο” με τη Σοφία Δεσύπρη.
  • “Το Παιδικό Βιβλίο Στην Τάξη” με την Παναγιώτα Δεληγιάννη.
  • “Βάζοντας την Τέχνη Μέσα Στην Τάξη” με τη Χριστίνα Παναγοπούλου.

Τόπος

Τα σεμινάρια θα πραγματοποιούνται δια ζώσης στον χώρο του σχολείου μας Νεάρχου 52 – 54 Ηλιούπολη.

Ημερομηνίες

Κάθε Τετάρτη 17:30 έως τις 19:30 από τις 21 Φεβρουαρίου έως τις 10 Απριλίου.

Κόστος

Το κόστος και για τις οκτώ συναντήσεις είναι 80 ευρώ για φοιτητές και 120 ευρώ για τους επαγγελματίες.
Τα έσοδα από το σεμινάριο θα δοθούν στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας για τη δημιουργία βιβλιοθήκης.

Αριθμός θέσεων

Ο συνολικός αριθμός των διαθέσιμων θέσεων είναι 20 (θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας).

Προϋποθέσεις συμμετοχής

To σεμινάριο απευθύνεται σε επαγγελματίες Δασκάλους και σε φοιτητές παιδαγωγικών σχολών. Η παρακολούθηση των 8 συναντήσεων συναντήσεων είναι υποχρεωτική

Δηλώσεις συμμετοχής

Μπορείτε να δηλώσετε την συμμετοχή σας τηλεφωνικά στο 210 9955997 ή συμπληρώνοντας την αίτηση διαδικτυακά έως και τις 18 Φεβρουαρίου.

Είμαστε βέβαιοι ότι αυτή η εμπειρία θα αποτελέσει μια μοναδική ευκαιρία για εμπλουτισμό και ανάπτυξη της εκπαιδευτικής σας σταδιοδρομίας.
Αναμένουμε με χαρά να σας υποδεχτούμε στην αγκαλιά της οικογένειας του Neue Schule!!

Δήλωση συμμετοχής

Θεματικές & Εισηγητές

online-classroom-24
Από τη Θεωρία στην Πράξη

Λίγα λόγια για μένα

Όταν επέλεξα το επάγγελμα της δασκάλας, τόσο στο Πανεπιστήμιο όσο και στις μεταπτυχιακές σπουδές μου στην ειδική αγωγή, δεν είχα καταλάβει ότι η μεγαλύτερη πρόκληση για έναν δάσκαλο δεν είναι η διδακτική αλλά η δημιουργία σχέσεων με τα παιδιά και τους γονείς τους. Με αυτήν την πεποίθηση και προσπαθώντας να δημιουργήσω έναν ασφαλή χώρο για κάθε παιδί, ίδρυσα το Neue Schule.

Μαζί θα διερευνήσουμε…

...τα εμπόδια της επικοινωνίας και τις προϋποθέσεις δημιουργίας σχέσεων ασφάλειας και εμπιστοσύνης με τα παιδιά και τους γονείς τους. Απλές πρακτικές ιδέες, οι οποίες είναι το απαύγασμα τριάντα έξι χρόνων στην εκπαίδευση ως ειδικός παιδαγωγός, εκπαιδευτικός και Διευθύντρια Σχολικής Μονάδας.